ثبت نام

Captcha

ورود

Captcha

سردار مریم بختیاری

سردار مریم بختیاری

سردار مریم بختیاری از زنان مبارز عصر مشروطیت بود. او یکی از مشوقین اصلی سردار اسعد بختیاری برای فتح تهران محسوب ميشد و همواره بعنوان شخصيتى ضداستعماری و استبدادی عصر قاجار مطرح بود.

به پاس حمایت های بی بی مریم از ویلهلم دوم، امپراتور آلمان، او کَمان الماس نشان و همچنین صلیب آهنین خود را که مهمترین نشان حكومت آلمان بود برايش فرستاد. وی تنها زنی بود كه اين نشان را دريافت كرد!

زادروز: ۱۲۵۳ (خورشیدی)
درگذشت: ۱۳۱۶ (خورشیدی) در اصفهان
آرامگاه: تخت فولاد، تکیه بختیاری‌ها، اصفهان
ملیت: ایرانی
تبار: بختیاری/زراسوند
تابعیت: ایران
فعالیت: از زنان مبارز عصر مشروطیت
لقب: سردار مریم بختیاری
جنبش: جنبش مشروطه، جنبش زنان
همسر: فتح‌الله خان
فرزندان: علی‌مردان خان، محمد علی خان، مصطفی قلی خان
والدین: حسینقلی خان ایلخانی
خویشاوندان: خواهر علیقلی خان سردار اسعد
جایزه‌ها: اهدای بالاترین نشان پادشاهی آلمان از کنسول آلمان در ایران

بی بی مریم بختیاری

زندگینامه سردار مریم بختیاری

بی بی مریم ایلخان بختیاری دختر حسینقلی خان ایلخانی، خواهر علیقلی خان سردار اسعد و مادر علیمردان خان بختیاری، محمدعلی خان و مصطفی قلی خان (فرزند فتح الله خان) بود. او از پیشگامان مطالبه حقوق زنان و مدافعان ملی ایران در برابر اشغالگران روس و انگلیس در جنگ جهانی اول بود.

بیوگرافی مریم بختیاری

او از زنان باسواد و روشنفکر عصر خود بود و به طرفداری از حقوق زنان برخاست. وی فنون اردوکشی نظامی و لشکر داری را از پدر و برادرانش آموخت و به در جنگ جهانی اول به کار بست. او از سرمایه مادی و معنوی خانواده خود برای تشکیل یک هنگ ملی برای مبارزه با اشغالگران روس و انگلیس در جنگ جهانی اول استفاده کرد.

نقش بی بی مریم بختیاری در فتح تهران

بی بی مریم، یکی از مشوقان اصلی سردار اسعد بختیاری برای فتح تهران محسوب می شد. وی طی نامه ها و تلگراف های مختلف بین سران ایل و سخنرانیهای مهیج و گیرا، افراد ایل را جهت مبارزه با استبداد صغیر (استبداد محمدعلی شاهی) آماده می کرد و همواره، به عنوان یکی از شخصیت های ضداستعماری و استبدادی عصر قاجار مطرح بوده است.

بی بی مریم بختیاری، قبل از فتح تهران، مخفیانه با عده ای سوار وارد تهران شده و در خانه پدری حسین ثقفی منزل کرد. به مجرد حمله سردار اسعد به تهران، پشت بام خانه را -که مشرف به میدان بهارستان بود- سنگربندی نمود و با عده ای سوار بختیاری، از پشت سر با قزاق ها مشغول جنگ شد.

او شخصاً تفنگ به دست گرفت و با قزاقان جنگید. نقش او در فتح تهران، میزان محبوبیتش را در ایل افزایش داد و طرفداران بسیاری یافت، به طوری که به لقب سرداری مفتخر شد.

حمایت از آزادیخواهان مشروطه

منزل او مأمن و پناهگاه بسیاری از آزادیخواهان عصر مشروطه بود. به طوری که هنگام فتح اصفهان توسط روس ها (در جنگ جهانی اول)؛ فن کاردف، شارژ دافر سابق آلمان، به خانه سردار مریم بختیاری پناه برد و مدت سه ماه و نیم در پناه او بود، تا اینکه پس از شکست بختیاری ها از روس ها و کشته شدن ۵۸ نفر راهی کرمانشاه شد و از آنجا به برلن رفت.

به پاس حمایت های سرسختانه، بی بی مریم از ویلهلم دوم (امپراتور آلمان) کمان تمثال میناکاری و الماس نشان و همچنین صلیب آهنین خود را، که مهم ترین نشان دولت آلمان بود برای او فرستاد و وی تنها زنی بود که در دنیا توانست به دریافت این نشان نائل آید.[نیازمند منبع] جریان مبارزات سردار مریم بختیاری با انگلیس ها در طی قرارداد ۱۹۱۹ و کودتای ۱۲۹۹ همچنان ادامه یافت به طوری که دکتر محمد مصدق، حاکم فارس در زمان کودتای ۱۲۹۹، پس از مخالفت و عزل از اصفهان راهی بختیاری شد و مدت ها مهمان بی بی مریم بود.

سردار مریم بختیاری، در سال ۱۳۱۶ خورشیدی، سه سال پس از اعدام علی مردان خان در اصفهان در گذشت. او در تکیه میرفندرسکی تخت فولاد اصفهان به خاک سپرده شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه