ثبت نام

Captcha

ورود

Captcha

روند کاهشی دلار در ماه های پایانی سال

روند کاهشی دلار در ماه های پایانی سال

دلار در ماه‌های پایانی سال در روند کاهشی قرار می‌گیرد؟

رئیس کل بانک مرکزی با اعلام این‌که قیمت ارز در روزهای آینده در روندی کاهشی قرار می‌گیرد، تاکید کرد که سرمایه گذاری در نرخ ارز توجیه نداشته و کسانی که منابع خود را به ارز تبدیل می‌کنند، ضرر خواهند کرد.

توصیه سیف به مردم : دلار نخرید، قیمت ها پایین می آید

سیف، رئیس کل بانک مرکزی در هفتمین همایش بانکداری الکترونیک در حالی در روزهای اخیر بازار ارز از نوسان شدید تری نسبت به گذشته برخوردار شده و رکورد ۴۷۰۰ تومان هم برای دلار به ثبت رسید که سیف، رئیس کل بانک مرکزی تاکید دارد جریان به این روال نخواهد ماند و دلار در ماه‌های پایانی سال که اکنون وارد آن شده‌ایم در روند کاهشی مناسبی قرار می‌گیرد.

اکنون شاخص های کلان اقتصادی اعم از تورم و رشد اقتصادی در وضعیت مناسبی قرار دارند. در کنار آن درآمد های ارزی نسبت به گذشته وضعیت خوبی دارند، به طوری که صادرات نفت نسبت به سال قبل افزایش دارد و قیمت هر بشکه آن به دامنه ۷۰ دلار رسیده است، بنابراین دلیلی وجود ندارد در بلندمدت وضعیت ارزی دچار نوسان شود.

به طور طبیعی فضای موجود و نوسان بازار را بانک مرکزی کنترل می‌کند. در دو ماهه پایانی سال که اکنون وارد آن شده‌ایم، روندی کاهشی در پیش می‌گیرد.

سرمایه‌گذاری در بازار ارز و خرید دلار

سرمایه گذاری در نرخ ارز به هیچ عنوان نمی‌تواند توجیه اقتصادی داشته باشد. کسی که منابع خود را به ارز تبدیل می‌کند، ضرر خواهد کرد. ریسک و خطر موجود در بازار ارز را نپذیرفته و به سمت سرمایه‌گذاری امن حرکت کنند، هرچند که به طور حتم به زودی بازار در فضایی آرام حرکت می‌کند.

مقایسه جریان سودآوری در منابع بانکی و بازار ارز

در حدود چهار تا پنج سال گذشته کسی که سرمایه خود را در بانک ها سپری کرده و حتی اگر نرخ سود بالای ۲۵ درصد هم دریافت نکرده و ۱۵ درصد گرفته است، حداقل تاکنون منابع او ۸۰ درصد رشد داشته، در حالی که اگر در همین مدت سرمایه گذاری در ارز انجام شده بود و نرخ دلار را در آن زمان در رنج ۳۰۰۰ تومان در نظر بگیریم حداکثر سود نزدیک به ۵۰ درصد می‌شود.

سیاست بانک مرکزی در حوزه رمزینه پول‌ها و فناوری‌های مربوط به زنجیره بلوک

اگر چه ظرفیت های فناوری زنجیره بلوک می‌تواند جریان تازه‌ای برای روش های بانکداری باشد، اما تهدیدهایی مانند سفته بازی، نوسان شدید قیمتی، حباب های موجود در ارزش آنها و همچنین از دست رفتن تدریجی خواص این پول ها به عنوان ابزار پرداخت قابل اتکاست که تمامی بانک های مرکزی جهان از جمله بانک مرکزی ایران به احتیاط پذیرش و به رسمیت شناختن این پول‌ها تاکید دارد.

سیاست فعلی بانک مرکزی درباره رمزینه پول ها رصد تحولات و همچنین تعامل با سایر بانک های مرکزی و نهادهای سیاستی و در پیش گرفتن رویه‌هایی است که در آن ریسک و خطرات بالای رمزینه پول ها را در نظر گرفته و بتواند از فناوری های پشتیبان آنها برای کاربردهای جدید بهره‌برداری کند.

منبع : isna

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه