ثبت نام

Captcha

ورود

Captcha

معرفی ویوین وست وود طراح لباس جنجالی بریتانیایی

معرفی ویوین وست وود طراح لباس جنجالی بریتانیایی

ویوین وست وود یکی از مشهور ترین طراحان بریتانیایی است که موج جدیدی را در دنیای مد و سبک پوشش به وجود آورده است.

بانو ویوین وست وود طراح لباس بریتانیایی است که به دلیل طراحی لباس های پانک در دهه هفتاد و وارد کردن این سبک به پوشاک روزمره شهرت دارد. وست وود متفاوت ترین طراح مد است و یک نمونه شاخص از زنانی است که نماد برند فشن خود هستند و بخش مهم مدیریت و طراحی برند خود را انجام می‌دهند.

ویوین وست وود در دهه هفتاد میلادی با کار برای گروه‌های موزیک راک و پانک فعالیت حرفه‌ای خود را شروع کرد و در مدت کوتاهی به شهرت رسید و وارد جریان اصلی دنیای مد شد. او کار خود را از طراحی جواهرات و لباس های پانک آغاز کرد و به شهرت رسید و از ملکه انگلستان لقب بانو دریافت کرد. جدای از دنیای مد، سبک موسیقی پانک راک هم به او مدیون است.

در این مقاله به معرفی ویوین وست وود طراح لباس پانک و تاثیراتی که او بر جریان مد و فشن در دهه‌های اخیر گذاشته است.

زندگی نامه ویوین وست وود

ویوین ایزابل سوایر (Vivienne Isabel Swire) در دربحبوحه جنگ جهانی دوم در هشتم آوریل سال 1941  در تینت ویسل چشایر در بریتانیا به دنیا آمد.  زمانی که ویوین به دنیا آمد و در بحبوحه جنگ جهانی پدرش یک پینه دوز بود و مادرش نیز در یک کارخانه پنبه مشغول به کار بود. او در هفده سالگی به همراه خانواده به شهر هرو (Harrow) در شهرستان میدلسکس (Middlesex) انگلستان مهاجرت کردند.

  او در دانشگاه هنر لندن در رشته نقره کاری شروع به تحصیل کرد اما پس از یک ترم این رشته را رها کرد چون معتقد بود دختر یک کارگر نمی‌تواند در دنیای هنر زندگی کند. او وارد کالج تربیت معلم شد و همزمان در یک کارخانه مشغول به کار شد. در همین زمان او در یک مدرسه ابتدایی تدریس می‌کرد و جواهراتی دست ساز تهیه کرده و در بازار به فروش می‌رساند. در این دوره بود که او استعداد طراحی را در خود کشف کرد و فعالیت خود را در عرصه مد و فشن آغاز کرد.

در سال 1962 ویوین با درک وست وود آشنا شد، کارآموزی که در کارخانه جاروسازی در لندن کار می‌کرد.  آن دو در 21 جولای سال 1962 با هم ازدواج کردند و ویوین از آن پس با نام ویوین وست وود شناخته شد. او حتی لباس عروس خود را نیز خود طراحی کرده و دوخته بود. یک سال بعد ویوین صاحب یک پسر به نام بن وست وود شد. اما این ازدواج عمر چندانی نداشت چون ویوین با مالکوم مک لارن آشنا شد و این آشنایی هم به پایان زندگی مشترک وی انجامید و هم تاثیر زیادی روی حرفه طراحی او گذاشت و او را به سبک طراحی پانک سوق داد. او در سال 1971 تدریس را رها کرد و در این زمان مالکوم یک بوتیک در خیابان کینگزرود در لندن به نام Let it Rock  افتتاح کرد. ویوین در این بوتیک لباس های طراحی شده خود را با برند ویوین وست وود به فروش می‌رساند. او از سبک لباس پوشیدن اقشار خاصی مثل خوانندگان راک و موتورسواران الهام گرفت و سبک جدیدی را در لباس پوشیدن به وجود آورد که به سبک پانک معروف شد. این ابداع تحولی عمیق در فشن دهه هفتاد و هشتاد به وجود آورد که از آن به عنوان دوره پانک یاد می‌شود.

دوره پانک و فعالیت حرفه‌ای

از ویوین وست وود به عنوان یکی از بنیانگذاران سبک پانک یاد می‌شود، سبکی که در آن از چیزهای جدید و غیرمعمولی برای طراحی و تهیه لباس استفاده می‌شود مثل زنجیر، سنجاق قفلی، استوک فلزی و ترکیبی از این‌ها با چرم به همراه آرایش عجیب موها و چهره. ویوین عناصری را هم از لباس های محلی اسکاتلندی مثل پارچه چهارخانه را به این سبک اضافه کرد و سبک خاص خود را ابداع کرد.

وست وود معتقد بود طراح نباید در مورد طراحی‌های خود توضیح دهد و محصول خود باید گویای ویژگی‌های خود باشد. طراحی های وست وود هم گویای فرهنگ و سبک خاص خود بود. ایده‌های او حتی در زمان خود عجیب و غیرمعمول بود و همین مساله باعث شد علیرغم موفقیت و محبوبیت زیاد، مورد تمسخر هم قرار بگیرد. مک لارن و وست وود در دهه هشتاد ملادی اولین مجموعه لباس های خود را به نمایش گذاشتند که با استقبال مواجه شد. نام‌هایی که این دو برای مجموعه‌های خود انتخاب می‌کردند نیز جالب توجه است، نام‌هایی مثل دزدان دریایی، وحشی ها، بوفالو، پانکاتور، جادوگران و پایان جهان. از سال 1984 شراکت وست وود و مک لارن به هم خورد و پس از خود ویوین به تنهایی مدیریت برند را به عهده گرفت. از این زمان او تمرکز خود را روی ایده‌های جدید لباس برای آزادی و برابری زنان گذاشت و لباس های کوتاه و جالبی را در این دوره ارائه کرد. در سال 2002 ویوین وست وود لباس های تئاتر ریگولتو اثر جوزپه وردی طراحی کرد که مورد استقبال قرار گرفت. در سال 2006 او با مجموعه ناین وست شروع به همکاری کرد و برای این برند لباس های مردانه و زنانه طراحی کرد. در سال 2008 ویوین وست وود موفق به اخذ دکترای افتخاری مد و فشن از دانشگاه هریوت وات اسکاتلند شد. ملکه الیزابت به ویوین وست وود لقب بانو اعطا کرده است.

ویوین وست وود در نزدیک به پنج دهه فعالیت خود تاثیری چشمگیر روی فشن زنانه و مردانه گذاشته است و اکنون نیز فعالیت خود را ادامه می‌دهد به طوری که نام و چهره او همچنان تصویر شاخص برند وست وود است. او در کنار فعالیت طراحی مد و لباس و طراحی لباس تئاتر و مدیریت کمپانی های فشنی که گردش مالی سالانه آن ده‌ها میلیون پوند است کارهایی هم در زمینه‌های اقتصادی و سیاسی انجام داده است. او عضو رسمی حزب سبز اروپا است و در بسیاری از طراحی‌های خود سعی کرده است شعارهای سیاسی و اجتماعی جدی را در کنار سبک خاص و شوخ طبعانه خود مطرح کند.

تاثیر ویوین وست وود

ویوین از طرفداران محیط زیست است و همواره سعی می‌کند اصل پایداری را در طراحی‌های خود پیاده کند. برند او از سال‌ها پیش به جنبش مد سبز پیوسته است اما هنوز سوالاتی در مورد پایدار بودن محصولات آن وجود دارد. با وجود سبک متفاوت و پانک وست وود باز هم چهره‌های معروفی جزو مشتریان ثابت او هستند، ماریون کوتیارد، شاهزاده اوژنی انگلستان، کامیلا دوشس کرنول و فارل ویلیامز جزو شناخته شده‌ترین مشتریان وست وود هستند. برند وست وود اکنون 63 فروشگاه در سرتاسر جهان دارد و نمایندگی‌های آن در کشورهای مختلف از جمله چین، کره جنوبی و هاوایی دارد.

مطالب مرتبط

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه